• DEŇ JABLKA V 3.A

• Každý deň jablko, od lekára ďaleko… hovorí ľudová múdrosť.

Dňa 21. októbra si žiaci 3. ročníka v rámci týždňa zdravej výživy pripomenuli Svetový deň jablka. Celý deň  bolo v našej triede cítiť vôňu jabĺčka. Deti mali za úlohu doniesť jabĺčka a zistiť, ktoré je akej odrody. Po krátkej ukážke, pozorovaní, porovnávaní a rozhovore o známych, ale aj menej známych odrodách jabĺk nasledovala ochutnávka. Cieľom bolo u žiakov hravou formou podporiť konzumáciu tohto ovocia… Zamýšľali sa, čo všetko sa dá z jabĺk pripraviť, ako sa dá pomôcť pri práci s jablkami aj si s nimi zacvičili. Vymysleli o jabĺčku krásnu báseň a nakoniec svoje nápady aj nakreslili.

Deťom sa zábavný a chutný jablkový deň veľmi páčil.

Mgr. Štofilová

• KAŽDÝ DEŇ JABLKO, OD LEKÁRA ĎALEKO… HOVORÍ ĽUDOVÁ MÚDROSŤ

• My, žiaci 1. stupňa, sme si v rámci týždňa zdravej výživy pripomenuli Deň jablka. V triedach sme mali pripravené aktivity, ktoré úzko súviseli s naším chutným ovocím – s jablkom. V tento deň nás čakal kopec zábavy, poučenia, doplňovačiek. Ochutnávka rôznych odrôd jabĺk, príprava smoothie nápojov, príprava informačného panela, rozhovory o význame jablka a mnoho ďalších aktivít tvorili program nášho Dňa jablka. Na naše dopoludňajšie aktivity nadviazala aj školská jedáleň a k obedu sme mali zdravý jabĺčkový šalát. Veľmi sa tešíme, že sme sa do tejto celosvetovej aktivity zapojili. Naším cieľom bolo nenásilným a hravým spôsobom podporovať u detí konzumáciu ovocia a zeleniny, čím sme sa snažili zároveň plniť i niektoré z úloh Národného programu prevencie obezity pre deti. Deti boli jablkovým dňom nadšené, veď predsa maškrtiť sa dá i zdravo.

Mgr. Mária Horváthová

• JESENNÉ POTULKY V PRÍRODE - MŠ

• Deti z materskej školy využili krásne slnečné počasie a v utorok 18. októbra sa vybrali na dlhšiu turistickú vychádzku, na ktorej si mali overiť svoju vytrvalosť, šikovnosť a zručnosti. Pozorovali krásne farby meniacej sa prírody a zahrali sa na prírodných umelcov. Inšpirácia prírodou, najlepším umelcom, nám vyčarovala úsmev na tvárach a príjemný pocit. Púšťali sme si aj šarkana, z čoho sa deti veľmi tešili. Všetko sme spoločne zvládli a šťastne sme sa vrátili do materskej školy, kde nás už čakal zaslúžený obed.

Mgr. Zuzana Forišová

• DOPRAVNÁ VÝCHOVA

• Tento školský rok sa nám po dlhej dobe podarilo absolvovať dopravnú výchovu na dopravnom ihrisku. Navštívili sme dopravné ihrisko v autoškole Delňa v Prešove. Žiaci sa naučili mnoho dôležitých informácií, ktoré veríme, že budú pravidelne využívať. Okrem iného pochopili význam nosenia prilby počas bicyklovania a verím, že sa tak odteraz budú chrániť aj tí, ktorí túto ochranu podceňovali. Vedeli ste, že pozeranie sa doľava počas prechádzania cez cestu je veľmi zdravé? Zachraňuje to život a znižuje náklady na liečenie. Bezpečnosť nadovšetko!

Mgr. Veronika Miženková

• TECHNICKÁ OLYMPIÁDA – ŠKOLSKÉ KOLO

• Dňa 11. 10. 2022 prebehlo na našej škole školské kolo technickej olympiády. Tejto súťaže sa stihli zúčastniť žiaci 6., 7. a 9. ročníka. Technická olympiáda je súťaž určená žiakom vyšších ročníkov ZŠ a 1. až 4. ročníka osemročných gymnázií v Slovenskej republike, ktorej cieľom je motivovať žiakov k tvorivej činnosti. Do ďalšieho kola postúpili Šimon Grejták (9.A), Anna Smolková (9.A) a Sandra Šebestová (6.A).

Ing. Radoslav Pribula

• EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV 2022

• Dnešný deň, 12. október 2022, strávili žiaci 2. stupňa aktivitami spojenými s Európskym dňom jazykov. Ich cieľom je propagovať štúdium cudzích jazykov medzi žiakmi. Tento deň si už tradične pripomíname 26. septembra a rovnako  tradične si žiaci na hodinách anglického jazyka testujú svoje vedomosti  v kvízoch (nielen) o anglickom jazyku a o reáliách anglicky hovoriacich krajín. Tento rok žiaci súťažili v dvoch kategóriách podľa náročnosti a za svoje vedomosti boli odmenení zaujímavými cenami.  Víťazom v kategórii žiakov 5. a 6. ročníka sa stal Jakub Smolko zo 6. A. V druhej kategórii určenej pre žiakov 7., 8. a 9. ročníka najviac bodov nazbierala Anna Smolková z 9. A. Podobný deň plný zábavy a zaujímavých informácií si určite zopakujeme aj o rok.

Mgr. Milada Fojtíková

• MŠ - ZELENINKOVÉ ŠIALENSTVO

• POZOR, POZOR! Zeleninkové šialenstvo sa začína. Deti sa zoznámili s prvou zeleninou tohto školského roku. Vypočuli si príbeh o zdravej mrkvičke a každý si svoju umyl, očistil, ochutnal. Spoločne si pripravili mrkvový šalát.

• Od 23. do 30. 9. 2022 prebieha ETŠ 2022. Toto podujatie vzniklo v roku 2015 a podporuje ho aj MŠVVaŠ SR. Snahou je aktívnym pohybom viesť ľudí k zdravému životnému štýlu. Tradične sa aj naša škola zapojila do tejto aktivity akciou „Beh na horský hotel Canyon“, ktorej sa zúčastnili žiaci 5. až 9. ročníka pod vedením p. učiteľky Horváthovej, p. učiteľa Pribulu a p. učiteľa Šimoňáka. Najrýchlejšími žiakmi boli Martin a Marek Kozákovci a žiačka Anna Smolková. V skutočnosti však vyhral pohyb na čerstvom vzduchu.

Ing. Šimoňák