• Plán práce výchovného poradenstva

Plán práce VP vychádza z/zo:

1. Sprievodcu školským rokom 2023/2024,
          2. plánu práce školy na školský rok 2023/2024,
          3. štátneho a školského vzdelávacieho programu,
          4. analýzy dosiahnutých výsledkov v školskom roku 2023/2024.

Hlavné úlohy, ciele VP:

• Sledovať aktuality pre výchovných a kariérových poradcov na internetovej stránke CPP Prešov.
          • Zúčastňovať sa školení, odborných seminárov, kurzov, porád či konferencií výchovných poradcov v súlade s požiadavkou zvyšovania odborných kompetencií výchovného poradcu.
          • Cez program Proforient napĺňať a priebežne dopĺňať dáta o žiakoch, následne vykonávať export a zasielať ho do príslušného školského výpočtového strediska.
          • Koordinovať realizáciu Testovania 9.
          • Sledovať aktuálne informácie o výchove a vzdelávaní v stredných školách na stránke ministerstva školstva – www.minedu.sk v časti Stredné vzdelávanie a na stránke www.cvtisr.sk v časti Info o školstve.
          • Oboznámiť sa s obsahom aktualizovanej publikácie Ako na stredné školy? na www.cvtisr.sk (Info o školstve/Publikácie, časopisy...).
          • Sledovať Mapu regionálneho školstva na http://mapaskol.iedu.sk.
          • Spolupracovať so SŠ poskytujúcimi duálne vzdelávanie, zamestnávateľmi a ÚPSVaR s cieľom vzbudiť záujem žiakov o študijné a učebné odbory v súvislosti s požiadavkami trhu práce. Rešpektovať individuálne záujmy a danosti jednotlivých žiakov.
          • Využívať informácie o aktuálnej ponuke učebných miest pre nasledujúci školský rok v systéme duálneho vzdelávania zverejnenej na www.dualnysystem.sk.
          • Zabezpečiť všetky dostupné informácie o možnostiach štúdia na stredných školách a podmienkach prijatia pre žiakov 5, 8. a 9. ročníka.
          • Uskutočňovať individuálne pohovory so žiakmi a ich zákonnými zástupcami o voľbe ďalšieho štúdia žiakov – podľa potreby a záujmu.
          • V profesionálnej orientácii žiakov okrem individuálnych konzultácií využívať nástenné noviny, príslušný propagačný materiál a besedy žiakov so zástupcami stredných škôl.
          • Priebežne pripravovať nástenku s informáciami o stredných školách, študijných a učebných odboroch a o podmienkach prijímacieho konania.
          • V kariérovom poradenstve venovať zvýšenú pozornosť začleneným žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacím potrebami.
          • Využívať materiály zverejnené na stránke http://www.minedu.sk/vychovne-psychologicke-a-specialnopedagogicke-poradenstvo/.
          • Priebežne monitorovať správanie sa detí a žiakov a zmeny, v prípadoch podozrenia na porušovanie ich zdravého osobnostného vývinu zabezpečiť ich ochranu a bezodkladne riešiť vzniknutý problém v súčinnosti s vedením školy a zákonnými zástupcami dieťaťa a žiaka. Spolupracovať s odbornými zamestnancami príslušného CPP, podľa potreby aj s príslušným pediatrom, sociálnym kurátorom alebo políciou.
          • Venovať pozornosť prejavom šikanovania a podozreniu  zo zanedbávania, fyzického a psychického týrania žiakov – v tomto smere spolupracovať s ostatnými pedagogickými pracovníkmi.
          • Venovať zvýšenú pozornosť žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia, s výchovnými alebo vzdelávacími problémami.
          • Viesť štatistiku žiakov zanedbávajúcich povinnú školskú dochádzku, hlásiť nedbalú školskú dochádzku príslušnému obecnému úradu a odboru sociálnych vecí a rodiny ÚPSVaR v Prešove.
          • Viesť agendu začlenených žiakov v spolupráci so špeciálnou pedagogičkou.
          • Spolupracovať s Centrom poradenstva a prevencie v Prešove.
          • Zabezpečiť rediagnostické vyšetrenia žiakov s výchovnými alebo vzdelávacími problémami, ak je predpoklad, že sa zmenil charakter ŠVVP žiakov.
          • Využívať rodičovské združenia na osobný kontakt s rodičmi.
          • V spolupráci s vedením školy, triednymi učiteľmi a ostatnými vyučujúcimi vytvárať podmienky pre vzdelávanie žiakov so ŠVVP.

Poznámka:

Plán môže byť doplnený úlohami, ktoré vyplynú z potrieb školy v priebehu školského roka.

Lipovce  4. 9. 2023                                                               Mgr. Miroslava Lendacká

VP