Po tom, ako naši žiaci vytvorili a poslali záložky pre obycké deti, dočkali sme sa zásielky aj my od nich. Našou partnerskou školou toho roku bola ZŠ Obyce zo zlatomoravského okresu. Okrem záložiek nás obdarovali aj reklamnými predmetmi ich obce. Po návrate do školy si záložky rozdáme.
USMERNENIE PO 1. KOLE CELOPLOŠNÉHO TESTOVANIA
Od 3. 11. 2020 pokračuje vzdelávanie v škole ako minulý týždeň – žiaci 1. stupňa sa učia v škole podľa rozvrhu, žiaci 2. stupňa dištančne z domu online.
ZÁKLADNÉ PRINCÍPY:
Žiaci a deti, ktoré prídu do školy, musia doniesť vypísané a podpísané tlačivo o bezinfekčnosti.
Žiaci 1. stupňa, ktorí už majú 10 rokov a prídu do školy, musia doniesť svoj certifikát - potvrdenie z testovania s negatívnym výsledkom.
Pozitívny človek: Celá domácnosť ostáva v domácej izolácii 10 dní (rodič, dieťa, všetci bez výnimky, určuje to Vyhláška č. 15 ÚVZ). Neposielajte svoje deti do školy!
Negatívny človek: Nosí pri sebe potvrdenie, ktoré sa požaduje pri vstupe do prevádzky (či už vstupuje ako zamestnanec alebo cudzí človek, Vyhláška č. 16 ÚVZ)
Netestovaný človek: Podľa Vyhlášky č. 16 ÚVZ tento človek nebude bez negatívneho testu pustený do zariadenia (okrem žiaka a dospelej osoby s výnimkou). Ak ide o rodiča bez testu, odporúčame mu, aby dieťa nedával do MŠ, ZŠ a aby na ZŠ využil ospravedlnenie na 5 za sebou idúcich vyučovacích dní, ktorými sú 3., 4., 5., 10. a 11. november. Následne 12. novembra nastúpi do školy a tým sa zároveň dodrží lehota 10 dní.
Všetky usmernenia MŠVVaŠ SR k opatreniam vyplývajúcim z celoplošného testovania "Spoločná zodpovednosť" nájdete v prílohe.
AKTUALIZOVANÉ TLAČIVO O BEZINFEKČNOSTI
Po jesenných prázdninách (3. 11. 2020) zákonný zástupca dieťaťa, ktoré navštevuje materskú a základnú školu, predloží po celoplošnom testovaní pri prvom nástupe dieťaťa do školy upravené Vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti (tlačivo sa nachádza v prílohe).
VESELO JE V ŠKOLSKOM KLUBE
Jeseň je krásne ročné obdobie a my v školskom klube si toto ročné obdobie užívame na maximum . Ak práve netvoríme niečo pekné (sovičky z lístia, či prekvapenie pre starých rodičov k Októbru – mesiacu úcty k starším), tak trávime veľa času v prírode, pobytom a hlavne aktívnym pohybom na čerstvom vzduchu a teda krásy jesene si užívame naplno :)
10
MATERSKÁ ŠKOLA - Fúkaj, fúkaj
Fúkaj, fúkaj vetričku, zhoď mi jednu hruštičku. Jeseň prišla a s ňou veľké šarkany, šantili sme s nimi bez rany. Deti sa oboznámovali s vlastnosťami vzduchu prostredníctvom experimentovania a pokusov, ale i hrou so vzduchom a vetrom vonku púšťaním šarkanov.
Bc. Antónia Kundeková
4
JESENNÉ PRÁZDNINY - POKYNY
Jesenné prázdniny pre všetkých žiakov ZŠ budú v piatok 30. 10. 2020 a v pondelok 2. 11. 2020. Nástup do školy po prázninách je v utorok 3. 11. 2020. Žiakom 1. - 4. ročníka pokračuje vyučovanie v škole, žiakom 2. stupňa naďalej dištančne.
POZOR! Podľa pokynov MŠVVaŠ SR po jesenných prázdninách:
1. zákonný zástupca dieťaťa/žiaka, ktoré navštevuje materskú/základnú školu, predloží po celoplošnom testovaní pri prvom nástupe dieťaťa do materskej/základnej školy upravené Vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti,
2. materská a základná škola nevyžaduje od zákonného zástupcu negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19,
3. žiaci prvého stupňa základnej školy, ktorí majú 10 rokov, musia sa po prázdninách preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19. V opačnom prípade sa nemôžu zúčastňovať prezenčnej výučby, ostávajú 10 dní v karanténe.
O ďalších zmenách Vás budeme včas informovať.
Mgr. G. Pavelková, riaditeľka školy
VÝTVARNÁ VÝCHOVA VONKU
Počas výtvarnej výchovy v 2. a 4. ročníku sme využili ešte krásne počasie a vybrali sme sa von. Žiaci po nakreslení autoportrétu alebo portrétu kamaráta dostali výzvu – vytvoriť účes z prírodnín, ktoré nájdu. Výzvu žiaci prijali a zaujala ich natoľko, že niektorí vyskúšali aj niekoľko účesov a strihov na jednej hlave.
Mgr. Štofilová
9
TAKTO SA SNAŽILI PRVÁCI PRVÉ MESIACE...
Prvé dva mesiace majú prváci úspešne za sebou. Zistili, že sa musia naplno venovať svojim povinnostiam a byť za ne zodpovední. Už to nie je len o zábave, šantení a o hrách, ale o každodennej príprave na vyučovanie. Dennodenne sme sa postupne pripravovali na písanie, čítanie, od rátania bodiek - k číslam a počítaniu, to všetko zábavnými aktivitami. Žiaci už „nabehli“ na školský systém a hrdo napredujú.
Mgr. Štofilová
28
OPATRENIA PRE ŠKOLY OD 26. 10. 2020
Vážení rodičia, žiaci,
na základe ÚVZ a MŠVVaŠ SR bude vyučovanie od 26. 10. 2020 prebiehať takto:
- žiaci 1. stupňa (1. - 4.) prezenčne (v škole) podľa doteraz platného rozvrhu,
- žiaci 2. stupňa dištančne (doma) podľa rozvrhu zaslaného každému rodičovi na www.edupage.org. a žiakom na www.bezkriedy.sk.
ŠKD je v prevádzke pre žiakov 1.stupňa.
Žiaci 2. stupňa sú automaticky odhlásení zo stravy.
Bližšie informácie Vám boli zaslané na edupage.org. V prípade nejasností kontaktujte triednych učiteľov.
Mgr. G. Pavelková, riaditeľka školy
VYHODNOTENIE SÚŤAŽE MILK-AGRO
A je to tu! Opäť máme výhry v súťaži Recykluj a vyhraj vďaka všetkým zberateľom tetrapakov a vrchnáčikov, tvorivým deťom (za Sabikohútika - Borisovi a Simone Šimkovým, za pesničku Integráčik tu je! - asistentke Katke, pani učiteľkám Zuzke a Veronike a talentovaným spevákom) i tým, ktorí si radi pochutnávajú na mliečnych výrobkoch Milk-Agra. Tu sú víťazné kategórie:
4. miesto v kategórii viečka,
5. miesto v kategórii výtvor „Sabikohútik“,
1. miesto v kategórii pieseň „Integráčik tu je!“ - pozri,
13. miesto v kategórii najlepší odberateľ MILK-AGRO.
Ceny rozdáme pred Vianocami. Srdečne blahoželáme a prajeme veľa chuti do ďalšieho, už začatého ročníka!
Mgr. Gabriela Pavelková
Sabikohútik - Boris Šimko, Simona Šimková
CHUTNÉ MAĽOVANIE
CHUTNÉ MAĽOVANIE je jednou z aktivít VIII. ročníka HOVORME O JEDLE. Výtvarnú súťaž sme zrealizovali so žiakmi 1. a 2. stupňa v termíne od 16. 9. 2020 do 16. 10. 2020. Cieľom súťaže je vyvolávať a podporovať spoluprácu a aktívnu účasť školy pri vzdelávaní detí a mládeže o potravinách a dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu, o úlohe potravín pri ochrane zdravia a ich význame pre tvorbu a ochranu životného prostredia, regionálny rozvoj a zamestnanosť. Žiaci pracovali podľa týchto tém:
1. téma: Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky
2. téma: Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov
3. téma: Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek
4. téma: Mäso, hydina, ryby, vajcia, strukoviny
5. téma: Cukry, tuky, soľ
10 súťažných prác sme poslali do súťaže a teraz čakáme na vyhodnotenie.
Ing. Radoslav Pribula
27
SVETOVÝ DEŇ JABLKA
21. 10. je Svetový deň jablka. A aby sa na toto výborné ovocie nezabudlo, pripomenuli sme si ho s druhákmi aj my v škole. Žiaci najprv museli vypočítať príklady z matematiky, aby sa z tajničky dozvedeli, čo obsahuje jablko a aj čoho má jablko veľa... Druháci už vedia odpovede: jablko obsahuje vitamín C a má veľa vlákniny. Na slovenčine pracovali so známou pesničkou Bolo raz jabĺčko krásne, kde vyznačovali rozlišovacie znamienka, vymýšľali slová na písmená, z ktorých sa skladá slovo jablko, hľadali rýmy a dopĺňali písmená. Slovenčinu sme ukončili telovýchovnou chvíľkou: prenášaním jablka na hlave. To bola zábava! Nezabudli sme ani na angličtinu a počítali nielen jablká, ale aj príklady s nimi. Nakoniec sme si vytvorili jednoduchú jablkovú knižočku a vychutnali si chuť jabĺk.
Mgr. Vardzalová
3
ŠKD - JESENNÝ LOV DROBNOSTÍ
V školskom klube detí sme využili jediný slnečný deň, ktorý nám táto zatiaľ upršaná jeseň ponúkla. Vďaka skvelej aktivite Jesenný lov drobností sme strávili príjemné popoludnie v prírode. Našou úlohou bolo podľa zadania nájsť v prírode rôzne drobnosti. Pracovali sme vo dvojiciach/ trojiciach a užili sme si veľa veľa zábavy. Beh, smiech a súťaživosť, to my máme radi :) A tak sme sa s touto našou aktivitou zapojili aj do súťaže so Stromom života a pevne veríme, že sa nám podarí niečo pekné vyhrať :)
Mgr. Daniela Dugasová
6
HOVORME O JEDLE - 1. STUPEŇ
V rámci týždňa zdravej výživy prebiehal v našej škole projekt Hovorme o jedle. Zvolili sme si tému Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek. Žiaci prvého stupňa sa zapájali do rôznych aktivít súvisiacich s mliečnymi výrobkami. Keďže sa pre komplikovanú situáciu deti nemajú združovať, každá trieda si vytvorila svoje vlastné aktivity.
Žiaci v prvom ročníku si pozreli krátke náučné video o tom, odkiaľ máme mlieko a aké mliečne výrobky sa z mlieka dajú zhotoviť. Následne sa prváci pustili do „dojenia“ kravičiek, ktoré nazvali Malina a Černica. Veľmi sa im to páčilo, no zistili, že to nie je také jednoduché. Na hodine matematiky, porovnávali zvieratá a mliečne výrobky v pracovnom liste. Posledná vyučovacia hodina patrila ochutnávke mliečnych výrobkov, ktoré si žiaci priniesli.
V druhom ročníku sme tento deň začali kakaovými raňajkami. Rýchlo sme poskladali poprehadzované slabiky, aby sme sa dozvedeli, aké výrobky sa vyrábajú z mlieka, a pozreli sme si dokumentárny film o mlieku a výrobe jogurtu. Na matematike sme si z prinesených produktov urobili obchod a žiaci si chodili kupovať svoje obľúbené produkty. Samozrejme, každý mal svoje peniaze a sám si musel spočítať, koľko má zaplatiť a pani predavačka zasa koľko má vydať. Najlepším zážitkom bolo, keď si spoločne vyrobili vlastné maslo. Do plastovej fľaše sme naliali smotanu a „šejkovali“, dokiaľ sa nám neurobilo maslo. Nie každému síce chutilo, ale niektorí mali maslo až na nose. Veľkým úspechom v druháckej triede bolo aj „dojenie“ kravičiek Maliny a Černice. Niektoré dojičky si to zopakovali viackrát. Zistili sme, že teraz je to zábava, ale nadojiť vedrá mlieka bolo namáhavé. Na záver sme sa naučili kratučkú básničku o mlieku a hádali so zatvorenými očami, aký mliečny výrobok sme práve ochutnali.
Tretiaci si taktiež „požičali“ Malinu a Černicu, lebo boli zvedaví a chceli si vyskúšať, ako sa dojí. Nakoniec boli ofŕkaní, ale spokojní, že mali možnosť vyskúšať takúto aktivitu. Nasledovala súťaž vo dvojiciach v kŕmení jogurtmi.
Žiaci štvrtého ročníka sa zapojili do projektu Adoptuj si kravičku. Kúpou slovenských mliečnych výrobkov si mohli virtuálne adoptovať kravičku, podporili tým slovenských farmárov a ich prácu. Taktiež si zorganizovali ochutnávku rôznych mliečnych výrobkov. So zatvorenými očami žiaci hádali, aký výrobok práve ochutnali. Na výber mali rôzne syry, mlieko, jogurty a dokonca aj domáce kyslé mlieko. Na všetkom si veľmi pochutili.
Mgr. Veronika Nováková
70
HOVORME O JEDLE - 2. STUPEŇ
V rámci týždňa zdravej výživy sme sa opäť zapojili do výzvy „Hovorme o jedle 2020“. Tentokrát sme pozornosť zamerali na pečivo a chlieb – ako si správne vybrať pečivo z obchodu a prečo je zdravšie pečivo či chlebík z celozrnnej múky. Žiaci mali možnosť ochutnať a porovnať chlieb z bielej pšeničnej múky i pravý celozrnný. Tému sme nadviazali pravým kváskovaním, keď pani učiteľka Miroslava Lendacká si pripravila živú a zaujímavú prezentáciu o tom, ako si vyrobiť domáci kvások bez pridania droždia. Na ukážku doniesla starý a čerstvý kvások, ktorí mohli žiaci ovoňať a porovnať. Ukázala aj rozkvas, ktorý je potrebný na pečenie chlebíka a porozprávala, ako si taký domáci kváskový chlebík pripraviť a upiecť i prezradila, ako je to časovo náročné... Pečenie kváskového chlebíka zaujalo hlavne žiačky, ktoré si vypýtali aj recept a tešili sa na víkend, že budú piecť :-) Na záver prezentácie pani učiteľka „Kvásková“ ponúkla ochutnávku z jej upečeného domáceho chlebíka a rožkov, ktoré nám všetkým chutili.
2
ZELENINKOVÉ ŠIALENSTVO
Naša materská škola sa zapojila do celoročného projektu ZELENINKOVÉ ŠIALENSTVO, ktorý je zameraný na prevenciu proti detskej obezite. Každý piatok, "zeleninkový deň", spoznáme inú zeleninu plnú vitamínov. Všetci, ako jeden tím, sme už spoznali, očistili a ochutnali mrkvu a petržlen, ktoré si deti priniesli aj z vlastnej záhradky. Každé dieťa pracuje s vlastnými pomôckami a samozrejme si za sebou aj všetko poupratujeme. Aj takto sa z nás stávajú "zeleninkoví kamaráti." Už sa spoločne tešíme na ďalšiu zeleninu.
Mgr. Zuzana Forišová
13