Dnes k nám zavítal skúsený muzikant a folklorista pán Gaľa. Oboznámil nás s najrôznejšími druhmi ľudových hudobných nástrojov, ktoré sa v minulosti používali pri slávnostiach aj každodenných prácach. Žiakom vysvetlil, že každý nástroj, ktorý im ukáže, má svoju vlastnú jedinečnú históriu a zvuk. Tieto hudobné nástroje si ľudia vyrábali sami, najmä z dreva, kože a hliny.
Ako prvú predstavil trombitu, ktorú kedysi používali pastieri najmä na dorozumievanie sa. Ďalšími nástrojmi boli ozembuch, zvonce, okarina, husle, heligónka, gitara, fujara, drumbľa, píšťalky šesťdierkové aj koncovky, bubon, rapkáč, tamburína či gajdy. Zvuk každého z týchto nástrojov si mohli žiaci aj vypočuť. Pán Gaľa však nezostal len pri predstavovaní a hraní na hudobných nástrojoch, ale nám aj zaspieval ľudové piesne z rôznych regiónov Slovenska. Do diania zapojil aj žiakov, ktorí mu robili kulisy ako pastieri, ovečky, medveď, vlk a líška. Tí najodvážnejší si s ním aj zaspievali. Na záver ho pri rómskych piesňach doprevádzali aj pani učiteľky hrou na bubne a tamburíne.
Každý z týchto ľudových hudobných nástrojov má svoje nezameniteľné miesto v slovenskej kultúre a hudbe a práve prostredníctvom týchto nástrojov môžeme nielen počuť, ale aj cítiť ducha našich predkov. Preto je dôležité, aby sa s nimi zoznámili aj naši žiaci.
Mgr. S. Smolková