VAJÍČKA MAĽOVANÉ PRÍRODOU
K Veľkej noci neoddeliteľne patria veľkonočné vajíčka. Tento rok sme si na hodine výtvarnej výchovy v 6.A vyskúšali namaľovať vajíčka pomocou rôznych lístkov a cibule. V 3.A sme na vajíčka síce prírodou nemaľovali, ale použili sme prírodný vzor – veselé kuriatka. Ak ste doma ešte náhodou nestihli maľovať vajíčka, neváhajte a inšpirujte sa.
Mgr. Veronika Miženková
10
BESEDA S PANI POLICAJTKOU V MŠ
Do škôlky prijala pozvanie členka policajné zboru, pani preventistka, ktorá deťom porozprávala, v čom spočíva práca policajta. Rozprávali sa o dopravných predpisoch, o záchrane a pomoci ľuďom, o všetkom, čo deti zaujímalo... A veruže mala čo robiť, aby zodpovedala všetky otázky. Vyskúšali sme si policajný výstroj, prezreli putá a nasadli si do policajného auta. Bol to veru zážitok pre deti aj pani učiteľky.
Mgr. A. Kušníriková
14
ĎALŠIE VYNOVENÉ PRIESTORY ŠKOLY
Aj v tomto školskom roku sme pokračovali v skrášľovaní vnútorných školských priestorov. Počas jarných prázdnin sa nám podarilo zrekonštruovať a vynoviť ďalšie tri triedy a sociálne zariadenia v 2. pavilóne. V rámci rekonštrukcie sme vymenili elektroinštaláciu, radiátory a premiestnili tabule. Okrem toho sme odstránili plesne zo stien okolo okien a celý priestor sme vymaľovali. Veľká vďaka patrí našim nepedagogickým zamestnancom za ich neúnavnú prácu a nasadenie. Výsledok stojí za to – všetci sa teraz vo vynovených priestoroch cítime oveľa lepšie. Pre viac informácií o priebehu prác a finálnom vzhľade si môžete pozrieť priloženú fotodokumentáciu.
Vedenie školy
22
TRIEDNE AKTÍVY
Vážení rodičia,
pozývame Vás na triedne aktívy, ktoré sa budú konať formou konzultačných hodín v utorok 15.04.2025 od 14.00 - 17.00 hod.
Program: informovanie zákonných zástupcov o výchovno-vzdelávacích výsledkoch, dochádzke a správaní sa žiakov za 3. štvrťrok školského roka 2024/2025.
riaditeľka školy
VYHODNOTENIE SÚŤAŽE O NAJKRAJŠIU JARNÚ VÝZDOBU
V piatok 4. apríla sa cez veľkú prestávku konalo aj vyhodnotenie súťaže o najkrajšiu jarnú výzdobu. Nezávislá porota rozhodla nasledovne:
na prvom stupni sa na 2. mieste umiestnili štvrtáci a na 1. mieste tretiaci,
na druhom stupni skončili na 2. mieste ôsmaci a na 1. mieste šiestaci.
Triedy za svoju námahu pri výrobe dekorácií získali chutné sladkosti.
10
ŽREBOVANIE VÝHERCOV MARCOVÝCH KNIŽNÝCH AKTIVÍT
V piatok 4. apríla sa cez veľkú prestávku konalo žrebovanie výhercov spomedzi žiakov, ktorí sa zapojili do marcových knižných aktivít.
Spomedzi žiakov, ktorí sa v Deň literárnych postáv prezliekli za postavu, boli vyžrebovaní Ján Ferko (5.A) a Sebastián Kollár (1.A), ktorí získali nákupnú poukážku do kníhkupectva Martinus, a Jakub Smolko (8.A), ktorý získal nákupnú tašku s knižným motívom.
Rovnaké ceny získali aj vyžrebovaní žiaci za aktivitu nákupné zoznamy. Poukážku získala Stela Štofilová (4.A) a tašku Dominik Krajňák (5.A) a Juraj Haladej (5.A).
Veríme, že tieto pekné ceny motivovali všetkých žiakov, aby sa do podobných súťaží zapájali v čo najväčšom počte.
2
DEŇ LITERÁRNYCH POSTÁV
V posledný marcový deň sme zavŕšili knižný mesiac Dňom literárnych postáv, v ktorom žiaci aj zamestnanci školy oživili postavy z kníh. V škole sa zrazu neučili len žiaci, ale aj Pinocchio, Pippi, či vajce, ktoré sa u nás zastavilo počas svojej vandrovky. Ocitla sa u nás aj obávaná macocha s otráveným jablkom, tá však, našťastie, Snehulienku nestretla.
Žiakov 1. stupňa privítal list od Anny Shirleyovej, v ktorom so dozvedeli, čo ich čaká. Boli pre nich pripravené rôzne knižné úlohy. Žiaci spoznávali obľúbené knihy svojich spolužiakov, pátrali v knižnici, čítali, hľadali a zabávali sa. Záverečnou úlohou bolo zahrať scénku o tom, ako by to mohlo vyzerať, ak by sa stretli literárne postavy z rôznych kníh. Za všetko mohli žiaci pre svoju triedu získať vzácne zlaté kamienky. Najviac kamienkov sa podarilo získať štvrtákom, za čo si do triednej knižnice vyslúžili knižku Pippi Dlhá pančucha, ktorá tento rok oslavuje svoje 80. narodeniny.
Aj na 2. stupni sa žiaci prezliekli za literárne postavy, i keď to tak podľa fotiek nevyzerá, keďže nám úplne vypadlo z pamäti odfotiť sa. V každej triede si súťažne zahrali kahoot kvíz o literárnych postavách nielen z učebníc. Tí, ktorým sa v kvíze najviac darilo a boli aj prezlečení za postavy, dostali jednotky.
Nemohli chýbať ani škôlkari, ktorí v tento deň pracovali s knihami, prezliekali sa za rôzne postavy z kníh a škôlka sa razom premenila na rozprávku.
Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa do aktivít zapojili a pomohli nám oživiť postavy z kníh. Vďaka patrí aj rodičom, ktorí pomáhali s prípravou kostýmov.
Mgr. M. Lendacká a Mgr. V. Miženková (koordinátorky čitateľskej gramotnosti)
22
ZÁPIS DO 1. ROČNÍKA
Zápis do školy je pre predškolákov vždy významným dňom. Ani tento rok nebol výnimkou. Po príchode do triedy, ktorá sa na chvíľu zmenila na magický les, sa nám predviedli v plnej paráde. Nielenže boli všetci vymódení, ale hlavne boli veľmi šikovní v plnení úloh, ktoré na nich čakali. Najprv vyplnili pripravené pracovné listy, ktoré preverili ich doterajšie vedomosti. Ďalšou úlohou bolo obrázkové pexeso, v ktorom hľadali zviera a jeho stopu. S touto úlohou si hravo poradili. Ukázali nám, že vedia deliť slová na slabiky a ešte si pri tom aj zaskákali alebo zadupali. Poslednou úlohou, ktorá bola mimoriadne obľúbená, bolo interaktívne cvičenie na tabletoch. Museli správne určiť geometrické tvary aj smery. Za odmenu dostali deti pamätné listy, farbičky, malé zápisníčky aj sladkosť. Veríme, že sa im zápis páčil. Tešíme sa na nich v septembri.
Mgr. V. Nováková
36
STARŠÍ ŽIACI ČÍTAJÚ MLADŠÍM V ŠKD
V marci, mesiaci kníh, sme v našom ŠKD pripravili krásnu aktivitu, ktorá podporuje čítanie a vzájomné porozumenie medzi žiakmi rôznych vekových skupín. Starší žiaci sa stali čitateľmi a čítali mladším zaujímavé príbehy, ktoré nielen pobavili, ale aj poučili. Tento mesiac kníh nebol len o čítaní, ale aj o budovaní silnej komunity medzi žiakmi.
Bc. Miloslava Dolná
15
VÝCHOVNÝ KONCERT ĽUDOVÉ HUDOBNÉ NÁSTROJE
Dnes k nám zavítal skúsený muzikant a folklorista pán Gaľa. Oboznámil nás s najrôznejšími druhmi ľudových hudobných nástrojov, ktoré sa v minulosti používali pri slávnostiach aj každodenných prácach. Žiakom vysvetlil, že každý nástroj, ktorý im ukáže, má svoju vlastnú jedinečnú históriu a zvuk. Tieto hudobné nástroje si ľudia vyrábali sami, najmä z dreva, kože a hliny.
Ako prvú predstavil trombitu, ktorú kedysi používali pastieri najmä na dorozumievanie sa. Ďalšími nástrojmi boli ozembuch, zvonce, okarina, husle, heligónka, gitara, fujara, drumbľa, píšťalky šesťdierkové aj koncovky, bubon, rapkáč, tamburína či gajdy. Zvuk každého z týchto nástrojov si mohli žiaci aj vypočuť. Pán Gaľa však nezostal len pri predstavovaní a hraní na hudobných nástrojoch, ale nám aj zaspieval ľudové piesne z rôznych regiónov Slovenska. Do diania zapojil aj žiakov, ktorí mu robili kulisy ako pastieri, ovečky, medveď, vlk a líška. Tí najodvážnejší si s ním aj zaspievali. Na záver ho pri rómskych piesňach doprevádzali aj pani učiteľky hrou na bubne a tamburíne.
Každý z týchto ľudových hudobných nástrojov má svoje nezameniteľné miesto v slovenskej kultúre a hudbe a práve prostredníctvom týchto nástrojov môžeme nielen počuť, ale aj cítiť ducha našich predkov. Preto je dôležité, aby sa s nimi zoznámili aj naši žiaci.
Mgr. S. Smolková
10
SVETOVÝ DEŇ POVEDOMIA O AUTIZME
Autizmus je spôsob bytia. Autizmus je neoddeliteľná súčasť existencie. Je to pervazívna porucha vývinu osobnosti prejavujúca sa predovšetkým v oblasti komunikácie, sociálnych vzťahov, predstavivosti, záujmov a aktivít.
Niektorí autisti si nedokážu osvojiť reč a vôbec nerozprávajú. Iní osvojenie reči zvládli, no slová a vety nedokážu využiť na plnohodnotnú komunikáciu.
Sociálne vzťahy a ich zákonitosti vnímajú autisti ako veľmi komplikované a neprehľadné. Navonok sa môže zdať, že vôbec nestoja o sociálny kontakt s okolím, čo však môže byť len prejavom vnútornej neistoty a neschopnosti nadviazať kontakt s inými osobami.
Ľudia s autizmom majú zvláštny spôsob vnímania. Fascinujú ich stereotypné a opakujúce sa činnosti, pohyby i situácie.
Skúsme aj my prispieť k zvýšeniu povedomia o autizme a pridajme sa k celosvetovej výzve. Stačí, ak si zajtra oblečieme niečo modré, zoberme si modré doplnky alebo si pripnime modrú stužku.
RECYKLUJ A VYHRAJ
Milí žiaci a rodičia, tohtoročný zber s MILK-AGROm sa končí. Pripomíname Vám, že nazbierané SABI viečka a tetrapaky môžu žiaci nosiť najneskôr do 28. apríla 2025 !!!
Prosíme Vás, aby viečka boli čisté, vysušené a odvážené. Žiaci ich odovzdávajú svojmu triednemu učiteľovi. Ďakujeme.
Koordinátorka Mgr. Alexandra Pavelková
JARNÉ KREATÍVNE DIELNE S RODIČMI V MŠ
V stredu 26. 3. sme v našej materskej škole privítali mamičky a oteckov, s ktorými sme sa snažili privolať jar. Deti sa návšteve rodičov veľmi tešili a spolu si vyrábali jarné a veľkonočné dekorácie. Zdobili vajíčka, vytvárali venčeky a ikebany. Všetkým sa nám spoločne strávený čas veľmi páčil a o rok si to zopakujeme opäť.
Mgr. A. Kušníriková
13
EXKURZIA DO NBS V KOŠICIACH
Dňa 28. 3. 2025 sa žiaci ôsmeho a deviateho ročníka zúčastnili vzdelávania na tému Práca a príjem. Vzdelávanie sa uskutočnilo v priestoroch NBS v Košiciach, takže žiaci mali možnosť okrem nadobudnutia nových vedomostí preskúmať aj expozitúru NBS zvnútra. Vzdelávanie bolo zamerané na praktické cvičenia a interaktívne diskusie rôznych tém týkajúcich sa konkrétnych povolaní a reálneho príjmu daného povolania. Žiaci pracovali v skupinách. Každá skupina dostala istú sumu peňazí, s ktorou musela hospodáriť, efektívne naplánovať rozpočet, voliť si medzi dôležitým a menej dôležitým a vytvárať úspory. Táto skúsenosť pomôže žiakom nielen porozumieť svetu financií, ale aj rozvíjať zdravé a zodpovedné finančné návyky.
Mgr. L. Jajčišinová
3
PREVENTÍVNE AKTIVITY CPP
Aj v tomto školskom roku sme sa zapojili do preventívnych aktivít organizovaných Centrom poradenstva a prevencie v Prešove. Interaktívnych prednášok sa 26. 3. 2025 zúčastnilo 5 tried.
Témou prednášky pre žiakov 2. – 4. ročníka boli Interakčné vzťahy a šikanovanie.
Pre žiakov 5. ročníka pripravili prednášku na tému Konflikty, kde sa venovali príčinám ich vzniku, priebehu a možným riešeniam. Rozprávali sa o tom, prečo konflikty vznikajú, čo je kompromis, či aktívne počúvanie. Dozvedeli sa, že konflikty sú prirodzenou súčasťou života, no dôležité je vedieť s nimi správne pracovať a riešiť ich konštruktívne.
Žiaci 8. ročníka si vypočuli prednášku na tému Intolerancia a predsudky, kde sa venovali otázkam diskriminácie, stereotypov a vplyvu spoločenských predsudkov na naše správanie. Cieľom bolo naučiť žiakov rozpoznávať predsudky v každodennom živote, pochopiť ich negatívne dôsledky a hľadať spôsoby, ako im predchádzať. Prednáška bola obohatená o reálne príklady zo života, ktoré žiakom pomohli lepšie pochopiť, aké dôležité je budovať rešpekt a porozumenie medzi ľuďmi.
Mgr. S. Smolková