• Organizácia MŠ

        •                     Budova školy sa otvára o 6.30 hod. a zatvára sa o 17.00 hod.

                                                           Súvisiaci obrázok

                                                  Prevádzka materskej školy začína 

                                     v pracovných dňoch od 7.00 hod. do 16.00 hod.                               

                                                            ZAMERANIE MŠ- VLASTNÉ CIELE

                     Našou základnou filozofiou je otvorenosť a vzájomná spolupráca učiteľov, detí/žiakov a rodičov, ktorí sú si navzájom rovnocennými partnermi a spoločne tvoria „trojuholník“ ako základnú bunku školy.

          Škola kladie veľký dôraz na mimoškolskú činnosť, aktivity a spoluprácu s inými organizáciami a širokou verejnosťou nielen z radov rodičov ale aj prostredníctvom krúžkovej činnosti, projektov, exkurzií, výletov, zábavných popoludní a aktivít zameraných okrem iného aj na kultúrne a folklórne dedičstvo.


          Vlastné ciele: 

          Vzhľadom na prírodné útvary v okolí Lipoviec, materská škola sa chce orientovať na formovanie detí po stránke etickej, ale aj environmentálnej. Pre budúcnosť je predpoklad, že obec sa bude rozvíjať po stránke turistickej, preto je dôležité, aby sa deti učili slušnej komunikácii, spoločenskému správaniu voči turistom a ďalším návštevníkom obce Lipovce. Budeme u detí prebúdzať národnú hrdosť, poznávať a prezentovať svoje okolie – historické pamiatky, osobnosti z tejto obce, oddychové zóny, minerálne pramene, turistické chodníčky a značky, podľa ktorých sa budú vedieť orientovať. Takýmto spôsobom sa dá formovať človek do budúcnosti s citom pre ochranu životného prostredia s využitím oddychových zón. 

           Náš program vychádza z toho, že pri rozsahu dnešného poznania a rýchlom rozvoji výrobných technológií, nevieme presne, čo budú dnešné deti skutočne potrebovať v dospelosti. Preto veľký dôraz budeme klásť na zručnosti, ktoré majú nadčasový význam a ktoré umožnia rýchlo sa prispôsobiť potrebám ďalšieho vzdelávania i neskoršieho zamestnania.

          K týmto zručnostiam patria:

          ·         vedieť sa učiť,

          ·         byť tvorivý,

          ·         vedieť riešiť problémy,

          ·         vedieť účinne komunikovať s ľuďmi a technikou,

          ·         vedieť spolupracovať,

          ·         rešpektovať svoje práva a práva iných,

          ·         byť tolerantný k iným,

          ·         mať vzťah k prírode a kultúre a chrániť ich,

          ·         vedieť sa starať o svoje zdravie a bezpečie,

          ·         poznať a rozvíjať svoje schopnosti.

          Zameriavame sa na  stimulovanie osobnosti dieťaťa, v súlade s jej individuálnymi a vekovými osobitosťami v tzv. rozvojových dimenziách a to v kognitívnej, kreatívnej, logickej, senzorickej, motorickej, sociomorálnej, emocionálnej a afektívnej. Vo výchovno-vzdelávacej práci bude pre našu prácu prioritou rovnováha edukačných príležitostí pre dieťa ako aktívny subjekt, angažujúci sa v prospech nepretržitej interakcie s rovesníkmi, dospelými, prostredím a kultúrou. 

          Veľmi významným prvkom našej koncepcie bude aj výchova k vzťahu a úcte k človeku, mestu, obci, výchova k národnému povedomiu. Jeho zámerom je:

          ·                    integrovaná výchova k väzbe na vlastnú lokalitu a širší región,

          ·                    smerovanie k rodnej hrude,

          ·                    zachovanie hodnôt kultúry,

          ·                    poznanie histórie a súčasnosti,

          ·                    vychovávať mládež hrdú na svoj národ, na tvorbu našich predkov a tým aj na svoju vlasť.

          Prostredníctvom úrovne kvality týchto poznatkov a vznikajúcich väzieb je silne ovplyvňovaný vzťah detí k hodnotám, k vytváraniu a rozvíjaniu ich vzťahov a postojov k okoliu.

                      Uplatňovať budeme integratívne pôsobenie učiteľky na dieťa s tendenciou chápať dieťa,  prejavovať uznanie, priateľskú pozornosť a starostlivosť so zámerom nielen deťom pomáhať riešiť problémy, ale viesť ich k tomu, aby si v problémoch vedeli aj sami poradiť. Výchova bude orientovaná na rozvoj divergentného myslenia, ktoré vedie k viacerým alternatívnym riešeniam. Budeme realizovať proaktívnu výchovu postavenú na prirodzených i zámerne navodených situáciách, v ktorých musia deti niečo riešiť, rozhodovať, posudzovať, robiť.

                      Trieda bude fungovať ako otvorená a flexibilná jednotka, v ktorej sa uskutočňuje učenie a každý jedinec spoznáva sám seba. Aktivity budú jedným z nástrojov vzťahu dieťaťa so sociálnym prostredím.

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje