• Pramienok 09 - 10 / 2011

Kto za to môže?

Keď spojíme dobrý nápad učiteľov s detskou šikovnosťou, vznikne tak skvelá vec ako je náš časopis PRAMIENOK. Všetci spoločne sme sa snažili vybrať zaujímavé témy, ktoré by vás mohli zaujať. Možno sa pýtate, prečo sme si vybrali práve tento názov. Čítajte ďalej a dozviete sa odpoveď.

Pátranie zahájené .....

Škola je miesto, kde sa kladie dôraz na vzdelanie a vzdelanie je vzácnym prameňom múdrosti a poznania. Nie len to bolo dôvodom výberu.  Lipovce sú známe hlavne kvôli minerálnym prameňom Salvator.  Patria medzi najstaršie pramene minerálnej vody v Lipovciach.  Podľa nedoloženej tradície ich využívali mnísi templári, ktorí boli, vraj, majiteľmi, či obyvateľmi hradu, týčiaceho sa na jednom z vrcholov pohoria Braniska.

Na prelome storočí bol jeden z prameňov zachytený v murovanom záchytnom objekte a začiatkom 19. storočia sa minerálne vody začali plniť do fliaš a expedovali sa do celej krajiny pod názvom Salvator – Spasiteľ.

V súčasnosti  sa využíva ako minerálna stolová voda, ktorá je vhodná pri niektorých žalúdočných a črevných ochoreniach, pri poruchách látkovej výmeny, pri cukrovke, dne a pri náchylnostiach na tvorbu kamienkov v močových cestách.

Plnofarebný časopis na stiahnutie tu: PRAMIENOK_1.pdf